• Welcome to RolePlay.ro Community. Please login or sign up.

The Top 10 RPG’s of the Last Decade

Started by Ktav, February 10, 2011, 08:28:20 AM

Previous topic - Next topic

Ktav

February 10, 2011, 08:28:20 AM Last Edit: February 10, 2011, 08:30:07 AM by Ktav
http://thebottomline.as.ucsb.edu/2011/02/the-top-10-rpg%E2%80%99s-of-the-last-decade

Let the flame wars begin :)

Clasamentul pe scurt:
#10. Kingdom Hearts (2002)
#9. Gothic (2001)
#8. Neverwinter Nights (2002)
#7. Dragon Age: Origins (2009)
#6. The Elder Scrolls IV: Oblivion (2006)
#5. Fallout 3 (2008)
#4. Star Wars: Knights of the Old Republic (2003)
#3. Diablo 2 (2000)
#2. Baldur's Gate II: Shadows of Amn (2000)
#1. Mass Effect 2 (2010)

in afara de #10 si #2 le-am jucat pe toate. Cred ca NWN2 ar trebui sa ia locul NWN in top. De asemenea Oblivion e prea sus in clasament. Eu as fi bagat si Arx Fatalis, macar pe locul 10 :) (Pt mine oricum e in primele 3). Diablo2 de asemenea e prea sus. KOTOR e clar peste Mass Effect...

Era sa uit, where the fuck is The Witcher??? ala e clar in primele 5.
"I see a thousand graveyard planets and an eternity of hate and hunger."

Bogy

ma bucur ca macar apar in top o parte din jocurile care chiar merita sa fie acolo. fata de alte topuri pe care le-am vazut...
Bogy the Great Druid

Redrake

Fallout 3 (mai ales ca partea de RPG din el e execrabila de-a dreptul) nu prea merita un loc asa de bun, mai ales ca NWN2 e ignorat. Ca sa nu mai zic de Mass Effect 1.

Ktav

Mie mi-a plăcut Fallout3 asa cum e, dar recunosc ca nu am jucat primele doua...
"I see a thousand graveyard planets and an eternity of hate and hunger."

bloodlover

ME, F3, Oblivion si DAO nu prea au ce cauta... Nu vad Gothic 2, Arx Fatalis, ICWD2, Morrowind etc.

Bogy

The Withcer mi se pare un substitut foarte bun pentru Dragon Age. IWD2 nu ar avea de ce sa apara din moment ce a aparut BG2 (consider ca IWD si Planescape Torment fac parte din locu pe care se afla BG2). Clasamentu se axeaza pe jocuri cu alt environement (IWD si BG2 si Planescape se petrec cam in acelasi univers). Morrowind sa inlocuiasca Oblivion.
Bogy the Great Druid