• Welcome to RolePlay.ro Community. Please login or sign up.

Fallout: New Vegas

Started by Red, April 21, 2009, 06:48:49 AM

Previous topic - Next topic

Red

Se pregateste un nou Fallout, publicat de Bethesda si realizat de Obsidian. E o colaborare la care nu multi se asteptau. Dupa mine 1 an pentru realizarea acestui joc mi se pare putin, dar sa vedem ce o sa iasa.
QuoteBethesda Softworks announced that Obsidian Entertainment is developing a brand-new Fallout game titled Fallout: New Vegas, to release next year on PC, Xbox 360, and PlayStation 3.

Gamasutra was at Bethesda's event in London to hear the game announced by marketing and PR VP Pete Hines, who provided few specifics on the game's engine, gameplay or perspective -- but did note the game is neither a Fallout 3 sequel nor a spin-off.

"It's not Fallout Tactics -- it's not Brotherhood Of Steel. It's another Fallout game," said Hines. "It has no impact on what [Bethesda Game Studios game director] Todd Howard and his guys are planning."

A number of Obsidian staff are veterans of Black Isle's original Fallout games. The company's CEO, Feargus Urquhart, was instrumental in founding Black Isle, and served as its director.
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib

Bogy

asta inseamna ca o sa il faca 3d gen fallout 3 zic eu. macar sa fie un fallout reusit. sa nu repete "succesul" la fallout 3.
Bogy the Great Druid

Redrake

Din ce am auzit eu nu este FO4. Este un add-on stand-alone la FO3.

Bogy

Bogy the Great Druid

Redrake

Dar vor fi si FO4 si 5. Cand au cumparat licenta de la Interplay au spus ca au de gand sa le faca. Dar cel mai probabil vor face mai intai Oblivion 2 inainte de a trece la FO4.

Red

Pai normal ca o sa faca 4,5 etc. La ce "succes" au avut cu 3 :D
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib

Bogy

pai au avut oarecum, ca le-au facut vanzare toti care habar nu aveau cu ce se mananca un fallout, da le-au luat ochii grafica bengoasa de cei care au facut si mega jocu oblivion.
Bogy the Great Druid

Redrake

Da, FO3 a avut mai mult succes la fanii Oblivion decat cei de Fallout. Pe forumuri specializate pe FO3 sunt constante lupte intre cele doua parti. Fanii Oblivion sunt convinsi ca cei de Fallout sunt atrasi de grafica izometrica in timp ce ceilalti cred ca sunt atrasi de grafica 3D.
Jocul este totusi destul de bun daca pui si ceva mod-uri in el. Dar nu e FO3, ci mai mult FO Remake. Oricum, eu unul nu sunt deloc tentat sa il cumpar original. :D

Bogy

April 29, 2009, 01:09:35 PM #8 Last Edit: April 29, 2009, 01:11:35 PM by Bogy
Eu am incercat sa il joc dar l-am lasat balta pe la jumate. Singuru lucru care mi-a placut a fost grafica si cateva caracteristici de gameplay. Dar m-a lasat rece feelingu de a avea o conversatie inteligenta cu vreo fiinta vie. Poate il reiau vreodata, dar nu bag mana in foc. Fanii la Fallout clasic cred ca-s atrasi de gameplay si dialog si story nu de faptu ca e izometric.
Bogy the Great Druid

Redrake

Daca poti sa treci peste partea de inceput (Vault 101 and Megaton) dialogurile sunt mai bine scrise. Din cate mi-am dat eu seama sunt scrise foarte prost dialogurile care tin de questul principal. Side-questurile sunt destul de bine realizate, mai ales Wasteland Guide si cel in care trebuie sa recuperezi constitutia SUA. Uite istoria constitutiei. :D



Bogy

pai am trecut de ele. am ajuns la postu lu ala de radio apoi m-am dus dupa taicamiu ca questurile date de ala pareau handicapate cu antena satelit si nu mai stiu ce. am ajuns pe vaporu ala si mi se pare ca pe acolo am ajuns si am lasat balta. dialog bine scris n-am vazut. si nici cause and effect de la NPCuri. Adica sa se comporte in functie de ce decizii ai luat. Sunt cam de plastic dupa parerea mea.Cu moduri se corecteaza, dar jocu propriuzis e slab.
Bogy the Great Druid

Ktav

is that a naked chick in the background?
"I see a thousand graveyard planets and an eternity of hate and hunger."

Bogy

pare mai degraba o gagica cu barkskin castat pe ea.
Bogy the Great Druid

Redrake

Un manechin fara haine, perversilor. :D
Oricum, Bogy daca vrei cauze si efect, viziteaza Canterbury Commons si Republic of Dave. Mai ales dupa ce il cunosti pe Dave si vezi sistemul de alegeri, vei vedea ca exista alternativa la Kingdom of Tom. :)

Ktav

"I see a thousand graveyard planets and an eternity of hate and hunger."

Redrake


Red

Il joc (New Vegas) si eu in zilele acestea dupa ce a stat la mine pe steam de la aparitie. E ok. Cu mult peste Fallout 3 la dialoguri si questuri dar sta prost la partea tehnica.
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib

Bogy

si pe mine ma batea gandul sa il joc dar stau prost cu timpul si nu eram sigur ca merita investitia de timp :)
Bogy the Great Druid

Red

L-am terminat si eu in sfarsit dupa +60h de joc. Cu tot dlcurile terminate am ajuns la lvl 45, se putea si mai mult, sa fie max pana la 50m dar trebuia sa umblu dupa side-questuri ascunse si sau sa fac grind de xp. Per total a fost ok si primeste un 7/10, povestea e okish si actiunile jucatorului chiar au consecinte majore. Sufara la partea tehnica, am avut parte de nenumarate crashuri in desktop. Desi, e posibil sa fi fost de la cateva chestii extra ce le-am folosit. Si anume, de aici:
http://kotaku.com/5953880/return-to-new-vegas-how-to-mod-the-wasteland-pretty-again
N-am folosit nimic insa ce schimba gameplayul sau jocul in sine, doar chestii cosmetice.
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib