• Welcome to RolePlay.ro Community. Please login or sign up.
December 09, 2023, 05:31:30 PM

Cel mai bun Fallout

Started by Fallen, June 08, 2005, 02:03:05 PM

Previous topic - Next topic

Care este cel mai bun joc din seria Fallout?

Fallout 1
5 (20.8%)
Fallout 2
16 (66.7%)
Fallout Tactics : BoS
1 (4.2%)
Toate sunt la fel
1 (4.2%)
Niciunul
1 (4.2%)

Total Members Voted: 24

switch

Nu cred k e bine pusa intrebarea: avem de-a face cu 2 RPGuri pur-sange, jocuri de referinta si o umbra de joc, un joc de tactica, un fel de commandos in lumea fallout. Singura legatura dintre FT:BOT si restul e numele si nu cred k ma poate contrazice nimeni aici.

Cat despre care e mai bun, evident k Fallout 2. Este mult mai rafinat si mult mai bine dezvoltat decat predecesorul sau si asta din multe puncte de vedere. Cine a jucat mult Fallout 1 stie cate buguri avea si cat de greoi era in anumite puncte. Fallout 2 a corectat foarte multe din problemele de engine, a simplificat un pic lucrurile si a adus numeroase imbunatatiri. Sigur, nu a fost nici el perfect, dar s-a descurcat mult mai bine. Eu unul am fost deosebit de frustrat de problemele din F1, asa ca nu poate fi vorba sa ii acord votul.

Apropo, pentru o a treia optiune, in loc de FT:BOS care nu e RPG nici pe departe s-ar putea spune despre asa-zisul urmas ca idee de joc al seriei fallout: Arcanum. Desi nu s-a ridicat nici pe departe la nivelul la care au ajuns F1 si F2, se apropie mult mai mult ca gen si concept de joc.

Fallen

agree cu ce zici ... numai ca pe mine nu m-au deranjat atat de mult bug-urile din F1 ... eram atat de "Vrajit de joc" ... jucam si noaptea ... noaptea nu gandesti limpede ... adik acuma :))
<War ... War never changes ...>

doro69

pai FOT seamana din mult mai multe puncte de vedere cu F1&F2 ..
uite argumente:
caracterul-perkuri-lvlup.. asta fiind si singurul motiv pentru care am jucat FOT.. si te rog sa ma crezi ca trebuie sa gandesti foarte bine squadul pentru a termina jocul fara probleme.. conteaza fiecare perk pus aiurea..  eu unu pot sa spun ca FOT a fost beton, nu din perspectiva de continuare F2.
Enter World of Warcraf: "33205 items, 249297 NPCs, 4525 quests, 2729 recipes, 1420 class skills and 2312367 profiles
Updated for this push: 32976 items, 17183 NPCs, 3676 quests, 1384 recipes"

Fallen

hmmm nu zic ca nu mi-a placut la inceput ... dar e prea monoton ...
si ... eu i-am pastrat pe cei alesi in squad pana cand m-am plictisit jocul si l-am sters ...
care erau ... sa vad dak mi-i aduc aminte: Stitch era sigur ... restu nu-mi vin acum in minte :((
Farsight nu-s sigur daca nu e din Mech Commander 2  

doro69

este si farsight, probabil cel mai bun sniper din joc cu exceptia lui pipboy :) stich e varza... anyway trebuie data mai multa atentie jocului si sa nu fie considerat f3.. daca treci peste astea o sa iti placa..  
Enter World of Warcraf: "33205 items, 249297 NPCs, 4525 quests, 2729 recipes, 1420 class skills and 2312367 profiles
Updated for this push: 32976 items, 17183 NPCs, 3676 quests, 1384 recipes"

Fallen

pe stitch sau stich il facusem supertare :)
Mai aveam un sniper in squad ... dar nu-i mai stiu numele ...
Cine mai stie numele alora sa la inceput sa zica :)
Las ca ma duc sa ma culc si o sa imi aduc aminte sigur maine dimineata :))

@K'tav ... sper ca posturile astea nu le consideri off-topic

switch

Quotepai FOT seamana din mult mai multe puncte de vedere cu F1&F2 ..
uite argumente:
caracterul-perkuri-lvlup.. asta fiind si singurul motiv pentru care am jucat FOT.. si te rog sa ma crezi ca trebuie sa gandesti foarte bine squadul pentru a termina jocul fara probleme.. conteaza fiecare perk pus aiurea..  eu unu pot sa spun ca FOT a fost beton, nu din perspectiva de continuare F2.
Ala a fost singuru motiv pentru care l-am jucat si eu. Dar acolo se incheie legatura cu Fallout. Destul de trist... putea fi mult mai mult jocul ala.

Daemian

Quoteputea fi mult mai mult jocul ala
Eu nu inteleg ce tot vreti voi de la jocul asta! Nici nu vrea sa fie rpg. Nu se numeste TACTICS degeaba!!! Iar din punctul de vedere al genului sau este f bun! Asa ca nu-l mai comparati cu Fallout 1 sau 2 ca nu prea are nimic in mana cu ele!
:mda:  
There is no such thing as innocence... only degrees of guilt

toro

my 2 cents:

fallout I este cel mai bun, povestea este clar superioara lui fallout II shi sfarshitul este pur shi simplu memorabil, pe de alta parte fallout II elimina o serie de probleme tehnice [vezi durata save-urilor] care fac jocul mult mai placut, dar deshi povestea este mai lunga nu pot  sa nu observ ca povestea din prima parte era mai inchegata shi in plus mai serioasa [de exemplu. questul cu cea mai inteligenta planta din lume, pur shi simplu  m-o crizat]

Tactics o fost o fantezie cu fistic, de aia o ajuns shi Interplay unde o ajuns [exagerez bineinteles.:)], shi intr-un sens ironic se potriveste cea ce zice Daemian:
QuoteAsa ca nu-l mai comparati cu Fallout 1 sau 2 ca nu prea are nimic in mana cu ele!

Till

Vot pt. Fallout 2 pt ca Fallout 1 l-am jucat dupa Fallout2 si a fost super, dar parca ceva lipsea din Fallout1...
The meaning of life is to give life meaning

Bogy

Quote...Fallout 1 l-am jucat dupa Fallout2...

Si eu si am aceasi parere :D.
Bogy the Great Druid

Romanian_Dude2005

April 28, 2006, 09:11:47 PM #31 Last Edit: April 28, 2006, 09:12:16 PM by Romanian_Dude2005
primul avea un storyline mai fain, dar al doilea e mai bine lucrat si are mai putine buguri. Hmm... da. Votez cu unu
Hiroshima - 1945

Cernobyl - 1986

WTC New York - 2001

Oblivion - 2006

Korras

Deci nu sunt singuru care l-a jucat pe primu dupa al doilea. yay.

Am votat pt 2 pt ca era putin mai complex si avea arma aia uber-tare si armura aia shiny weeeeee.

desi acum cam regret pt ca in F1 aveam caine damn it. Meatbag sau cum il chema.

apropo manualul de la 2 KICKS ASS, am ras cu lacrimi.
RPG-ish signature.