• Welcome to RolePlay.ro Community. Please login or sign up.
March 29, 2024, 07:17:59 AM

Planescape: Torment

Started by Till, March 10, 2006, 05:45:04 AM

Previous topic - Next topic

Redrake

Quote
- Destul de greu can joci cu Mage (mai ales acolo unde te separi de restul partyului la sfarsit)
Ba din contra. Cu mage-ul este cel mai usor in final. Nu ai nevoie decat de cateva cloudkills pentru a scapa de Shadows, iar batalia finala nici macar nu trebuie sa o dai, daca vrei sa ai Good Ending.

himself

Nu la batalia finala ma refeream ci la Greater Shadows care is pe acolo. Nu aveam Cloudkill decat pe un obiect pe crae il puteam folosi o singura data. Norocul meu a fost ca am fugit peste tot si am adunat toti inamicii si apoi in jurul meu erau vreo 30 dmoment in care am dat Cloudkill si o muritara toti da mai ramasasera cativa cu care m-am batut.
Batalia finala nici io nu am luptat-o ci am facut Good Ending

Redrake

QuoteNu la batalia finala ma refeream ci la Greater Shadows care is pe acolo. Nu aveam Cloudkill decat pe un obiect pe crae il puteam folosi o singura data. Norocul meu a fost ca am fugit peste tot si am adunat toti inamicii si apoi in jurul meu erau vreo 30 dmoment in care am dat Cloudkill si o muritara toti da mai ramasasera cativa cu care m-am batut.
Batalia finala nici io nu am luptat-o ci am facut Good Ending
Da, se gasesc destule scroll-uri de Cloudkill pentru a le memora. In afara de cazul in care ai devenit mag prea tarziu, luptele alea sunt usoare, tot ce ai de facut este sa alergi pana se strang mai multe shadows si dupa aia le lovesti cu un cloudkill. Cu thief, nici macar nu trebuie sa te lupti. Faci hide in shadows si te ignora. :D  

RedDevil

Fain...eu ma tot chinui la nivelul ala cu shadows...nu stiu de ce mage-ul meu e asa slab. De unde mai trebuia sa "sterpelesc" experienta? :((  Anyway, tre' sa-mi pun rabdarea la incercare si sa termin nivelul...

Redrake

QuoteFain...eu ma tot chinui la nivelul ala cu shadows...nu stiu de ce mage-ul meu e asa slab. De unde mai trebuia sa "sterpelesc" experienta? :((  Anyway, tre' sa-mi pun rabdarea la incercare si sa termin nivelul...
Care nivel cu shadows? Ultima parte (Negative Plane)?
Ca le mai intalnesti prin Ravel's Maze.
Oricum, eu cu mag-ul incep sa iau nivele imediat ce ating nivelul 7 ca fighter, pentru a putea pune 4 puncte in proficency cu edged weapons.

Bogy

Pai daca ai Bronze Sphere cu tine adica chestia aia galbena care miroase a oua clocite, primesti 2.000.000 experienta in ultimul nivel al jocului cand dai de celelalte reincarnari ale tale. Si de shadows din final scapi cu Cloud Kill.
Bogy the Great Druid

RedDevil

In sfarsit am terminat si eu Planescape: Torment. Si cum era si de asteptat m-a uimit logica cu care se desfasoara lucrurile pe care le afli la final. In buna sa traditie, jocul nu a incetat sa ma uimeasca nici un moment si chiar m-a impresionat profund la unele scene, care infatisau companionii. De altfel plotul, care initial mi s-a parut foarte stufos si complicat s-a sfarsit intr-un mod relativ simplu...si asta cred ca e si mesajul jocului. Cat de complicata poate face un om conditia sa de simplu muritor. Mi-a placut sa constat ca toata actiunea a gravitat in jurul deciziilor sale, jocul este de fapt expresia unui conflict interior.

Hai c-am aberat destul...asa ca dupa o olimpiada la filosofie... :)  

Korras

IIIII Planescape torment :D

ce bine...

mie mi s-a parut destul de usor cu mage-ul 9 levl spells 3x cast per day nothing else matters... cea mai tare faza la mage e ca ultimele speluri au propriile lor filmulete...
de unde sterpelesti exp?


2 variante:
1l-am descoperit din greseala...ok here it goes in society of sensation cand vorbesti cu globu' lu ravel primesti 8000(parca) exp si poti sa vorbesti iar si iar si sa tot iei exp...
2In sigil erau niste sewers in care stateau niste viermi care tot 8000 exp iti dadeau.
Exit sewers...rest,enter sewers aici erau probabil copiii viermilor mutanti care ajung la varsta adulta intr-o zi sau doua...partea buna e ca astia au si remains si faci rost si de gold baby... :D

Best rpg I ever played...+ca mai e si AD&D :p
RPG-ish signature.

Divizor

Planescape: Torment este unul dintre cele mai bune RPG-uri create vreodata. Cine nu l-a jucat pana acuma pierde una dintre cele mai reusite si captivante povesti ever created. Are un feeling si gameplay de milioane iar alignmentul este influentat de foarte multe decizii care au loc pe parcursul jocului (nu se poate alege de la inceput) si in plus majoritatea experientei o primesti din diferitele dialoguri. Torment este o experienta unica care nu se poate compara cu nimic altceva.

Si inca ceva...Wisdom-ul este cel mai important! Nu conteaza ce clasa vrei sa joci (Fighter, Mage, Thief) Wisdom-ul trebuie neaparat ridicat la 18 la alocarea punctelor iar pana la sfarsitul jocului un Wisdom de 25 este usor de obtinut.

Si totusi...

"What can change the nature of a man?"
Better to die on your feet than live on your knees

Bogy

QuotePlanescape: Torment este unul dintre cele mai bune RPG-uri create vreodata. Cine nu l-a jucat pana acuma pierde una dintre cele mai reusite si captivante povesti ever created. Are un feeling si gameplay de milioane iar alignmentul este influentat de foarte multe decizii care au loc pe parcursul jocului (nu se poate alege de la inceput) si in plus majoritatea experientei o primesti din diferitele dialoguri. Torment este o experienta unica care nu se poate compara cu nimic altceva.

Si inca ceva...Wisdom-ul este cel mai important! Nu conteaza ce clasa vrei sa joci (Fighter, Mage, Thief) Wisdom-ul trebuie neaparat ridicat la 18 la alocarea punctelor iar pana la sfarsitul jocului un Wisdom de 25 este usor de obtinut.

Si totusi...

"What can change the nature of a man?"
Da, de acord cu tine 100%. Planescape e unic prin felul unic de a te introduce in actiune, clasele ciudate cu care joci, universul acela morbid unde moartea e ceva natural, item-urile total creepy si strange (unde ati mai vazut bratara din matze? 0_o ). Oricum ma bucur ca l-am jucat cand trebuia si sunt bucuros ca l-am gustat asa cum merita.  
Bogy the Great Druid

Daemian

QuoteOricum ma bucur ca l-am jucat cand trebuia si sunt bucuros ca l-am gustat asa cum merita.
D-aia mi-e ciuda mie ca eu n-am facut chestia asta la timp! :(( Acuma imi e destul de greu sa ma "atasez" de el asa cum trebuie pt a-l savura (si nu PREA tin cont de grafica). Eh, lasa ca tot ma motivez eu o data si o data sa-l termin :cool:  
There is no such thing as innocence... only degrees of guilt

RedDevil

Sa stii ca e interesant sa-l joci si acum in "epoca" graficii sclipitoare. Se vede ca jocul are o substanta, un concept, ca e foarte bine gandit, spre deosebire de ultimele aparitii. Experienta de a juca Planescape mi-a adus nostalgia vremurilor pe care eu nu le-am prins, daca pot spune asa.

What can change the nature of a man?
Eu zic ca will, pentru ca Nameless One e singurul responsabil pentru soarta sa si rezolva o problema strict personala, ceea ce este un aspect foarte interesant si rar intalnit in jocuri. Din acest punct de vedere se aseamana putin cu kotor 2, fapt ce demonstreaza ca speranta de a vedea in continuare RPG-uri bune nu a disparut de tot.

Redrake

Chiar si daca tii cont de grafica, jocul are mult mai multe detalii decat NWN, de exemplu. Si inainte de toate, grafica este functionala.  

Korras

QuoteDin acest punct de vedere se aseamana putin cu kotor 2, fapt ce demonstreaza ca speranta de a vedea in continuare RPG-uri bune nu a disparut de tot.
Complet de acord. Uite ca pana acum nu m-am gandit la asta kotor&PT.   :)


si sa nu uitam ca jocul are si unele parti amuzante(morty :D) sau bordelul curvelor intelectuale. Ce-i drept putin dar exista.
RPG-ish signature.

Daemian

Eu am mai incercat sa-l joc acum vreo 2 ani si, desi trebuie sa recunosc ca m-a fascinat originaliatea subiectului, nu mi s-a parut destul de dinamic. Nu sunt adeptul luptelor gen Diablo, dar parca prea era pasnic :D  
There is no such thing as innocence... only degrees of guilt

Redrake

QuoteNu sunt adeptul luptelor gen Diablo, dar parca prea era pasnic :D
Doar intr-o prima faza. Dupa ce ajungi pe alte plane-uri o sa ai la lupta pe saturate. :D  

Daemian

Tot ce-i posibil, dar treceam printr-o perioada mai zbuciumata atunci cand l-am jucat si chiar n-aveam chef de prea multa vorbaraie si asa ca abia am reusit sa ies din criptele alea :D  
There is no such thing as innocence... only degrees of guilt

Nea Paulica

Tin minte ca despre Planescape vorbisem cu un bun prieten pe internet, iar tipul mi-l prezentase ca o legenda a rpg-urilor. Apoi am auzit ca poti termina jocul (desi cred ca au exagerat putin) fara aproape nici o lupta si ca se bazeaza in principal pe roleplay ... Nu am mai stat, 4 cd-uri l-am luat si nu am fost deloc dezamagit. Povestea m-a impresionat profund ... apoi char-urile care le poti lua in party ... Este total maniac jocul.

Ma ajuta si pe mine cineva ca am ramas stucked in joc? E vorba de hmm .. nu mai tin minte exact ca nu am mai jucat demult... Locul acela unde se afla spiritul Hive-ului, si imi trebuie un hammer si inca ceva, nush unde sa gasesc acel ceva, am cautat de m-am stricat.
Mai puneti si voi spoiler warnings ca e pacat sa afli finalul unuia din cele mai bune jocuri jucate vreodata ..  

Redrake

Vrei sa spui, strada care a fost stricata de dabus?
Trebuie sa ademenesti dabusul care lucreaza afara in casa unde a murit celalalt. Apoi trebuie sa indrepti unde au stricat ei cu un crowbar si un hammer. Mergi cu mouseul pana unde apare semnul intrebarii pe zid.

Inc@rn@te

No togmai mam apucat si eu de el numa asa sa fiu sigur ca nu scap fara restante din sesiune ,super joc pacat ca nu prea am timp  
Knowledge hidden is knowledge forgotten.
Know that i know.