• Welcome to RolePlay.ro Community. Please login or sign up.
April 19, 2024, 08:13:43 PM

Cel mai bun caracter

Started by Sorryn, May 27, 2005, 06:25:13 PM

Previous topic - Next topic

Sorryn

Prestige class pt paladin ar fi Champion of Torm
One Ring to rule them all, One Ring to find them,
One Ring to bring them all and in the darkness bind them

Corellon Larethian

Da da da exact! Nu-mi aminteam! :D  
Titles - Creator of the Elves, the Protector, First of the Seldarine, Protector and Preserver of Life, Ruler of All Elves, Coronal of Arvandor

himself

Da dintre PRESTIGE CLASS (ca tot era vorba) care ziceti ca e cea mai buna? Eu zic ca cea mai faina e BLACKGUARD (MUAHAHHAHAHAHAHA!) - mai ales ca sunt obisnuit sa joc cu CHAOTIC-EVIL

Bogy

EU as tinde catre Dragon Disciple sau Dwarven Defender.
Bogy the Great Druid

Sorryn

Red Dragon Disciple mi se pare super tare. Problema mea cu Blackguard-ul este ca nu prea imi place mie sa joc cu evil, dar si aia este o clasa tare. Inca una care mi-a placut: Pale Master
One Ring to rule them all, One Ring to find them,
One Ring to bring them all and in the darkness bind them

Ktav

am spus'o si mai devreme, Shifter :)
"I see a thousand graveyard planets and an eternity of hate and hunger."

Red

Am jucat mult NWN (si inca joc)... online, campaniile single si o groaza de modulele...
Ce sa zic... singel-ul si jocul online sunt doua lucruri diferite... In single orice clasa e tare ... asta din cauza A.I destul de slab al monstrilor care nu isi folosesc cum trebuie abilitatile, spelurile ( sigur ati intalnit ca un mag sa casteze un banal ray of frost... asta cand tu ai erou epic si SR de peste 20)... Online( si ma refer la PvP, sau la un PW un DM controleaza creaturile) lucrurile se schimba... Foarte rar vezi jucatori care nu fac multiclass pt a beneficia de "bunatatile" mai multor class-uri... singurele clase care chiar nu au nevoie sunt wizard si sorcerer, asta pt ca astia doar la level mare isi arata colti... Ce sa zic conteaza si cateva banale puncte la AC sau la BAB... Sunt cateva build-uri care sunt mult peste celelalte... exemplific aici cateva pe care sunt sigur ca unii le stiu:...
- un spellsword classic: 10Paladin/20 Sorceror/10RDD... cu buffurile arcane si timestop  si cu un BAB bun ... nu prea sta nimeni in calea acestuia...
- un "uber" monk: 20Monk/20WM - un monk cu 2 kamas-uri ca main weapons va avea un BAB enorm... cu kamas in mana monk-ul poate folosi si feats-urile:  Flurry of Blows, Stunning Fist ... care in mod normal pot fi folosite doar cu unarmed...
- un critical adept: 10figter/30WM... cu o coasa in mana ajunge sa aiba x5 la critical si un range de 13-20...
- un assasin rau: 25rogue/1Shadowdancer/14 assasin cu death attack si sneak attack enorm, dai un shortbow si nu pun prea raman multi in picoare dupa primul atack
- un holy warrrior rau: Cleric20/Fighter5/15CoT cu saving throw-uri pe la 50, BAB bun si spelurile de la cleric... rupe...
Astea sunt din cele pe care le-am jucat eu dar normal ca sunt mai multe...
Deci ce am zis mai sus: multiclassul rupe...
Cel mai bun character?... cum zicea si Volo... Wizard( intra si sorcerer cu spleurile foarte bine alese)... singura classa care poti sa o duci lejer pana la lvl 40...  
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib

Raool

June 08, 2005, 05:51:12 PM #27 Last Edit: June 08, 2005, 05:51:48 PM by Raool
Nu am timp acuma sa citesc tot threadul dar pot sa zic ca, cu PRC pack instalat NPC templateu de Lich rupe tot . Desigur e NPC template pt ca e MULT MULT prea tare la lvl 40 ai vreo 45 intel imun critical imun death enrom de mult dmg red la melee si tot felu de chestii uber. Anyway sper ca am raspuns la intrebarea OPului :p

Red

June 08, 2005, 06:24:18 PM #28 Last Edit: June 08, 2005, 06:24:59 PM by Red
QuoteNu am timp acuma sa citesc tot threadul dar pot sa zic ca, cu PRC pack instalat NPC templateu de Lich rupe tot . Desigur e NPC template pt ca e MULT MULT prea tare la lvl 40 ai vreo 45 intel imun critical imun death enrom de mult dmg red la melee si tot felu de chestii uber. Anyway sper ca am raspuns la intrebarea OPului :p
PRC... e cu totul alta mancare de peste... acolo sunt foarte multe clase si combinatiile dintre ele sunt exagerat de multe... eu nu prea ma omor dupa el... aici vb numai de clasele default...
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib

Corellon Larethian

Eu am jucat cu Red Dragon Disciple si mi s-a parut super si poate chiar un pic exagerata...oricum pe langa abilitati mi-au placut foarte mult aripile chiar daca au fost doar de design! :D
Alte prestige classes interesante mi s-au parut Pale Master si din SoU Shadowdancer din cate am citit si din incercarile de a-mi construi un caracter la inceputul HoU-ului ca nu am apucat sa joc inca si cu ele...
Titles - Creator of the Elves, the Protector, First of the Seldarine, Protector and Preserver of Life, Ruler of All Elves, Coronal of Arvandor

vladase

io am terminat cu elf  sorcerer (29) multicllassed cu palemaster(10) (pt critical strike imunity si death imunity...) si un nivel de ranger (pt two weapon fighting). e bun ca ai toate vrajile de sorcerer, cateva epice (aia de armura, aia de damage reduction si aia de sumonat dragoni imi aleg de obicei) si poti sa-ti pui si 2 rapiere in maini (cu weapon finesse la feat-uri...) si sa le dai foc de alchimist, greater magical weapon(+5 la niv 15)... hit-pointuri cam putine da epicu' ala iti da o armura mai tare ca oricare alta existenta in joc... si cu dex mare ai si un atac decent si daca vrei po' sa bagi si un light armor de la ranger... si fighterii cam degeaba dau in tine... ca nu egzista critical strike impotriva ta... si imunitatea la vraji de moarte inseamna ca nu te omoara spel casterii cu vre-un inger of death sau un wail of the banshee in timp ce tu ii tunzi cu rapierele... chiar imi pare rau ca nu am cum sa-l testez pe multiplayer...
[size=8] it's magic...[/size]

Korras

ok Hinturi

DO NOT use kamas on monks are dmg 1-20 unarmed+str bonus+atk bonus from gloves+sonic dmg from gloves etc...si combinat cu wm iese o tampenie nu mai primeste spell resistance-ul de monk...da un wizard odata in tine cu ruin...acolo ramai...

Weapons in hotu in capitolul al doilea cand ajungi la drow city(costa de te RUPE dar merita) poti sa iti upgradezi arma

fighter/wm e incet PREA INCET chit ca da el cu critical hit(monku meu e imun snif snif) dar PREA INCET adica eu dau de 3 ori pe runda cu 20-30 dmg si el da de doua ori odata nu ma nimereste si odata imi face 15 dmg...mai bag si un improved knockdown(monks recive this feat free at level 6 :p)

wizard/sorc decat sa dea time stop cateva bufuri si atat. epic spells imi fac 20 dmg... cu greater spell penetration high int etc.. are 200-300 hp si eu ii fac cu tot cu bufurile lui in 1 min 100 dmg...

Best class in PvP MONK ALL THE WAY am incercat si multiclassuri...sucks beefgercky  la monk. la alte clase poate dar in nici un caz la monk.
Exista MULTE itemuri care iti dau imunity la critical hits deci rogue-ul este inutil...

Best class over all e tot monkul high persuade big basher of doors high lore and wisodom for puzzles...si la traps ...sigh reflex 40....



RPG-ish signature.

Wotan

vad ca iti palce tare monku, io nu il suport deloc  :D  hehe

preferatu meu e acuma un half-orc, chaotic evil :
barbarian 12/blackguard 14
am terminat cu el NWN, SOTU si HOTU in aceasta ordine.  
Hail !!

Korras

monku e cel mai bun dar nu ma atrage in mod special cel mai sexy dupa parerea mea e un sorc/pale mustah it be evil mon..he have da woodooo mon...
RPG-ish signature.

Divizor

Prima data cand am terminat HotU l-am terminat cu un Figther/Dwarven Defender 10/18 cu 21 damage reduction. Pe normal a fost easy :)
A doua oara am incercat cu un Monk cu 2 lvl-uri de fighter cu ambidexterity si improved two weapon fighting si orientare (focus, specialization de la fighter, improved critical) pe Kama. Cu 2 Kama upgradate de Rizolvir monk-ul era obscen. Dupa cateva nivele putem sa iau Devastating critical pe Kama. Oricum rupea tot si fara.

Intr-adevar cu doar cateva exceptii multiclass-ul rulz.
Better to die on your feet than live on your knees