• Welcome to RolePlay.ro Community. Please login or sign up.
March 29, 2024, 05:23:08 AM

Baldur's Gate 1

Started by Daemian, July 04, 2005, 09:15:57 AM

Previous topic - Next topic

Daemian

Am reusit (in sfarsit) sa fac rost de acest prequel al unui monstru sacru al RPG-ului. Si as vrea niste opinii/sfaturi/etc. de la cei ce l-au jucat (in special Bogy :D ).
There is no such thing as innocence... only degrees of guilt

Red

Daca nu te uiti la grafica e foarte fain. Nu sunt atat de multe kituri ca in BG2 si implicit posibilitati de dezvolatare a caracterului. Story-ul excelent... iar la final vei ajunge in Baldur's Gate un oras enorm in care eu m-am pierdut la vremea cand l-am jucat.
P.S. Se poate juca BG cu grafica lui BG2(rezolutie mai mare decat 640X480) folosind un mod numit TUTU: detalii aici: click
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib

Daemian

Mersi frumos! Chiar asta cautam.  :good:  
There is no such thing as innocence... only degrees of guilt

himself

Okeeei..am facut si io rost de BG 1 si 2 (Thanks daemian!) Si m-am apucat sa joc mai intai 1! Am facut proplogul..am ajuns in Freiendly Arm si am mai cutreierat cateva harti...
Partyul meu e format din:
himself - Paladin
Imoen
Jaheira
Khalid
Viconia
Ajantis

Astia ma tot bat la cap sa ma duc la Nashkel...
Ceva tips and triks?

Seamus

QuoteOkeeei..am facut si io rost de BG 1 si 2 (Thanks daemian!) Si m-am apucat sa joc mai intai 1! Am facut proplogul..am ajuns in Freiendly Arm si am mai cutreierat cateva harti...
Partyul meu e format din:
himself - Paladin
Imoen
Jaheira
Khalid
Viconia
Ajantis

Astia ma tot bat la cap sa ma duc la Nashkel...
Ceva tips and triks?
Here's a tip: just play and enjoy the f****ing game, okay? =)
"Who let all this riff-raff into the room?"

himself

QuoteHere's a tip: just play and enjoy the f****ing game, okay? =)
Gee...What Ever would I do without you? :D  Acuma serios....io n-am mai jucat Bg deloc pana acum, ar mult timp a fost pentru mine un mister....un joc intangibil! Orice bucatica de informatie despre el mi se parea o comoara adevarata...Iar acuma il am si e ca un mar mare si frumos: NU STIU DE UNDE SA MUSC PRIMA DATA!
Scuzati-mi alegoria :idiot:  

Daemian

November 29, 2005, 10:59:28 AM #6 Last Edit: November 29, 2005, 11:00:17 AM by Daemian
Am o intrebare: este posibil sa joc BG 1 in rezolutii mai mari de 640x480 fara sa instalez si BG 2? (ca asa cere modul ala TUTU)
There is no such thing as innocence... only degrees of guilt

Red

QuoteAm o intrebare: este posibil sa joc BG 1 in rezolutii mai mari de 640x480 fara sa instalez si BG 2? (ca asa cere modul ala TUTU)
nu
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib

Daemian

Quote
QuoteAm o intrebare: este posibil sa joc BG 1 in rezolutii mai mari de 640x480 fara sa instalez si BG 2? (ca asa cere modul ala TUTU)
nu
Puteai sa fii si tu mai sensbil si mai subtil.  :(

:D  :D  :D  
There is no such thing as innocence... only degrees of guilt

Redrake

QuoteAm o intrebare: este posibil sa joc BG 1 in rezolutii mai mari de 640x480 fara sa instalez si BG 2? (ca asa cere modul ala TUTU)
Pai cu TuTu, de fapt joci BG2. Doar aventura o ai in BG1.  

night_hawk

@himself: Nashkel e locul unde trebuie sa mergi ca sa continui povestea. :)

Jocul e superb, are multe locuri faine si ascunse. Va sfatuiesc sa cautati cele 6 tomuri unice in joc: fiecare adauga 1 la un atribut (Tome of Strength,...).

O idee ar fi sa explorati toate zonele, dar absolut toate (este si un orasel de gnomi!!!!!)
Quote"Fate shapes us just as we shape it."

Till

January 05, 2006, 05:35:37 AM #11 Last Edit: January 05, 2006, 05:36:26 AM by Till
recent am terminat BG2 si tare vreau sa joc si prima parte... nu stie careva de unde pot sa-l iau? aaa si eventual si Icewind Dale 1 cu Exp :D
The meaning of life is to give life meaning

night_hawk

January 05, 2006, 10:40:40 AM #12 Last Edit: January 05, 2006, 11:32:31 AM by K'tav
Incearca pe www...ro (nobody heard me saying this... :S)...

S-ar putea sa-l gasesti acolo.

Aaah, si era sa uit... jocul merge chiar foarte usor de terminat cu un singur char :D.

regulamentul l'ai citit? daca voiai sa ii raspunzi puteai sa o faci pe PM
Quote"Fate shapes us just as we shape it."

Till

upsss sorry, my mistake ca am cerut asa ceva...  :D il "cumpar" eu cumva de undeva...  :D  ....  :hmm:  chiar cat costa originalul, caci cat de tare mi-a placut BG2 trebuie sa-l am original... dati va rog un site de unde se poate cumpara  :cool:  
The meaning of life is to give life meaning

Redrake

Quoteupsss sorry, my mistake ca am cerut asa ceva...  :D il "cumpar" eu cumva de undeva...  :D  ....  :hmm:  chiar cat costa originalul, caci cat de tare mi-a placut BG2 trebuie sa-l am original... dati va rog un site de unde se poate cumpara  :cool:
Nu cumpara originalul (am spus asta? N-am vrut). Sau daca il cumperi, nu lua versiunea care contine si add-on-ul. Este defecta. Ii lipsesc cateva CD-uri. Eu cred ca am eliminat distributia ei, dar numai la Best Computers. Nu stiu la alte firme.
Eu originalul l-am luat in 2004 cu 19,5 $. Dar avea in minus 3 Cd-uri asa ca am ajuns la o intelegere cu ei. Sa scoata jocul din distributie si sa primesc un alt joc cu valoarea de jumatate din pretul lui BG1, iar eu nu am venit cu OPC-ul pe capul lor. ;)  

Till

aaaaa da acuma imi amintesc, am citit posturile  :D
oare cat ma costa daca il cumpar din strainatate  :hmm:  cred ca taxa de transport costa poate mai mult decat jocul...  :mda:  am mai vazut chestii din astea...
The meaning of life is to give life meaning

night_hawk

ups... sorry... am citit regulamentul, doar ca-s adormit in general... oricum, jocul original se gaseste greu. Varul meu l-a luat din Cipru... iar eu de la el...
Quote"Fate shapes us just as we shape it."

Redrake

Quoteups... sorry... am citit regulamentul, doar ca-s adormit in general... oricum, jocul original se gaseste greu. Varul meu l-a luat din Cipru... iar eu de la el...
Ma intreb oare de ce se gaseste greu? :hehe:  

Till

Quote
Quoteups... sorry... am citit regulamentul, doar ca-s adormit in general... oricum, jocul original se gaseste greu. Varul meu l-a luat din Cipru... iar eu de la el...
Ma intreb oare de ce se gaseste greu? :hehe:
:D  
The meaning of life is to give life meaning

night_hawk

Quote"Fate shapes us just as we shape it."