• Welcome to RolePlay.ro Community. Please login or sign up.
March 29, 2024, 05:24:27 AM

The Elder Scrolls V: Skyrim

Started by Red, December 13, 2010, 06:41:23 AM

Previous topic - Next topic

Red

Data aparitiei 11.11.11
Is curios ce va iesi. Sper sa fie mai bun ca TES IV
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib

Ktav

"I see a thousand graveyard planets and an eternity of hate and hunger."

night_hawk

Dragoni erau dintotdeauna in TES ^_^

Si simt ca va fi reusit Skyrim. Optimism!
Quote"Fate shapes us just as we shape it."

Redrake

http://www.elderscrolls.com

Dar nu e decat trailer-ul acolo.

Habar nu am cum va fi, Oblivion nu m-a atras deloc. Totusi ador muzica din trailer. :D

Orkanos

Sincer...trailer mai prost nici ca se putea...
So like yeah...we've got like this really huge stone dragon shooting flames out of his mouth...so what?

Foarte dezamagit de trailer dar sper ca jocul sa fie net mai bun.

Redrake

Pai jocul apare (probabil) peste un an, ceea ce inseamna ca e inca in productie. Scene din joc nici pomeneala. Poate prin vara.

Ktav

Am jucat vreo 2 ore, imi place jocul, mai putin interfata care are buguri. Atmosfera frumoasa ca de obicei, imi place ca poti sa ai 2 vraji in acelasi timp, mai revin cu pareri...
"I see a thousand graveyard planets and an eternity of hate and hunger."

Red

L-am incercat si eu. Tot cu vreo 2 ore de joc. Ce sa zic, e un pas inainte fata de TES4. Pacat ca nu prea am timp sa-l joc.
Damn, I'm getting old... :(
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib

Bogy

Quote from: Red on November 14, 2011, 06:02:55 AM
L-am incercat si eu. Tot cu vreo 2 ore de joc. Ce sa zic, e un pas inainte fata de TES4. Pacat ca nu prea am timp sa-l joc.
Damn, I'm getting old... :(

WE. WE are getting old :(
Bogy the Great Druid

Daemian

Am sa-l incerc si eu la un moment dat, desi pare sa semene mai mult cu Oblivion decat cu Morrowind ceea ce inseamna ca va deveni destul de plictisitor pentru mine la un moment dat. Vedem... Oricum, avand in vedere ca mai am ceva din Deus Ex si ca pe 22 apare Batman: Arkham City - care va deveni prioritate pentru mine :D nu stiu exact cand o sa ma mai apuc de el.

Pana una alta, ati vazut clipul asta? http://www.youtube.com/watch?v=rt5aUdijAN8 - how to steal in Skyrim
There is no such thing as innocence... only degrees of guilt

Red

Hehe, e logic cu galeata pe cap nu vad de li se fura din casa  :))
Vad ca traditia se repecta si in fiecare nou TES avem faze retardate.
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib

Daemian

Din moment ce inca n-a aparut inca un crack bun pt Batman :D , m-am apucat de Skyrim. Pot spune ca e mult mai bun decat Oblivion, dar nu ma pronunt inca relativ la Morrowind. Despre main story nu am mare lucru ce sa zic pentru ca n-am inaintat prea mult in el, iar ca si quest-uri secundare pare imbunatatit; ok, mai sunt destule quest-uri de fetch sau kill target x dar nu sunt chiar banale (vezi quest-ul "The Blessings of Nature"). Gameplay-ul este superior Oblivion-ului, dar e simplificat fata de Morrowind. Avem acelasi sistem de fast-travel ca-n Fallout 3 (parca si-n Oblivion era), dar interfata(scrie mare CONSOLA pe ea) e destul de aiurea pentru un rpg: totul e pe baza de navigare din taste si text, fara quick item bar (are in schimb favorites list care merge, dar nu e la fel), putine informatii pe ecran in-game, nu foarte intuitiva etc. Combatul e chiar reusit, dar merge imbunatatit. Dialogurile sunt ok; unele mai bune, altele destul de slabe. La fel si voice-acting-ul. Din fericire, atmosfera are... poate nu la fel ca Morrowind, dar exista... spre deosebire de Oblivion. Per ansamblu, destul de bun. Sa zicem 8/10.
There is no such thing as innocence... only degrees of guilt

Purplescai

Buna.

In primul rand este un update foarte usor daca te uiti dupa el care rezolva problema meniului, astfel incat sa poti naviga folosind doar mouse-ul.

Skyrim, l-am jucat, la inceput am fost foarte placut impresionat pentru ca e practic ceea ce iti doreai sa vezi cand jucai Oblivion. Animatii decente si credibile, AI decent in orase, si alte cateva chestii.

Dar nu stiu cum au putut sa il scoata in halul in care este acum.
Parca nu l-au testat mai mult de o ora dupa care au spus "E gata baieti, merge!"


Poti sa strici jocul foarte usor prin profesii.Doar din experienta mea din smithing iti poti face armura de nu mai simti nimica la nivele foarte foarte mici.
Cand am incercat alt fel de caracter m-am concentrat pe alchimie, si mi-a mers destul de bine cu potiuni de toate felurile si otravuri cu care sa omor lucruri. Pe la nivelul 10 din pacate, ma trezesc ca potiunile care le fac se vand cu aproape 300 fiecare, cand un vanzator nu ar avea nimic mai scump de 1500. Deci 5 potiuni la intamplare, care nici macar nu ar avea sens sa le vrea cineva (+10% lockpicking, -58hp, +12% conjuration, +invisibility toate in una), si pot lua itemele cele mai bune.Si nu e ca si cum 5 potiuni e mare chestie, ingrediente gasesti peste tot de la plante pana la animale.

Am auzit ca la nivele mai mari daca joci ca si mag (adica te bazezi pe destruction magic ca sa omori ceva) nu faci mai nimic damage multumita sistemului care face inamicii mai tari o data cu tine. Pana acum m-am descurcat dar n-am jucat mult astfel incat nu pot confirma sau nega. De asemenea si pe youtube se vede clar ca alte clase de magii (conjuration) fac jocul ridicol de usor.
Pe langa toate neregulile astea si buguri si erori (la unii le iese din joc dupa un timp) ca patch-ul de ieri sau azi au stricat SI MAI MULT jocul, nu mai merge nici un bonus la rezistente la orice fel de magie facand inamicii cu vraji ridiculos de periculosi - si inainte erau din cauza felului in care unele vraji iau viata fara intrerupere in jocul asta, iar dragonii sunt stricati de tot , zboara cu SPATELE, si nu mai aterizeaza deloc.

As putea continua cu cate idiotenii au facut astia dar de fapt Skyrim este foarte complex si toate bugurile sunt oarecum scuzabile cand vezi cat de mare este jocul. Dar sa scoti un patch care doar adauga buguri si unele chiar foarte grave... ma bucur ca n-am dat bani pe steam si am putut evita acest update oribil.

Este frustrant sa vrei sa joci Skyrim dar sa fii nevoit sa te abtii ca sa nu te enervezi la greselile care apar constant ce tin de design prost. Nu puteau si ei sa termine ce au inceput.
Poate peste cateva luni toate bugurile majore si elementele ridicole vor fi scoase.

Gameplay-ul este foarte bun in sine,dar din nou, stricat din punct de vedere al progresiei dragonii sunt ca niste pasari enervante la nivel mare pe cand banditii te pot ucide foarte rapid.

La nivel mic este distractiv, cel mai mult m-am distrat in jocul asta cand am doborat la nivelul 4 un gigant care a coborat din munti (cred ca era un eveniment la intamplare asta) si se plimba in fata unui oras. La inceput am incercat sa il atrag de garzi, dar aia au fugit -nemernicii- si ala mi-a tras o maciuca de am zburat sute de metri in aer si am murit. Dupaia am mai murit de cateva ori dar am reusit pana la urma sa ii evit fiecare maciuca, sa il otravesc sa nu aibe energie, si sa il dobor.

Deci nu stiu ce sa zic in concluzie, si acum as vrea sa intru in skyrim si sa explorez, dar vreau sa joc ceva care are totusi o progresie logica, fara toate porcariile care ori le evit.As fi vrut sa am doar cuvinte de lauda.

Sunt foarte multe de zis despre Skyrim. Dar eu cred ca nu merita in momentul de fata pretul integral, lasatii pe aia de la bethesda sa isi repare produsul prima data, poate sa il faca cum trebuie sa se poata juca lumea intr-adevar la nesfarsit, ca doar si-au scos tonele de bani investiti pentru reclame si toate cele.

Red

Am mai jucat in weeked si eu cateva ore. Cateva impresii personale mai in detaliu:
- grafic arata bine si se misca bine spre deosebire de jocurile anterioare din serie care la lansare erau dezastru. Culorile mi se pare un pic cam sterse, totul e mohorat: gri, maro, verde sters. Posibil sunt doar eu, dar vin dupa ce am jucat the Witcher 2 care e mai colorat.
- dificultatea si "challenge": is lvl 15 parca pana acum n-am avut mari pbl. am batut vreo niscai dragoni, un giant care au fost mai dificili dar restul inamicilor mor din 1-2 lovituri de palos (joc 2H)
- Povestea e asa si asa dar mai buna ca si in jocurile anterioare. Sidequesturi si voiceactingul e bun.
- Buguri sunt cu caruta: NPCuri apar si dispar langa mine de parca s-ar teleporta, 3-4 NPCuri vorbesc deodata cu mine: unu imi da mainquest, celalalt sidequest, altu vrea sa barfeasca, iar altu ca asa vrea el. Diferite buguri grafice.
- E unbalanced dar asta e cam evident pt ca la un joc de acest gen (open ended) e greu sa faci balance.
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib

Red

February 14, 2012, 08:16:18 AM #14 Last Edit: February 14, 2012, 08:17:55 AM by Red
Cred ca pot sa zic ca l-am terminat si eu dupa vreo 110 ore de joc adunate din decembrie incoace. Am ajuns lvl 47 si am facut questurile la aproape toate factiunile mai putin Mages Guild are am zis ca le fac la o rejucare ulterioara. Jocul primeste o nota de 8 si pot sa zic ca straluceste la capitolul grafica, in special la realizare artistica, Skyrim fiind cu adevarat frumos si exploratul e o adevarata placere.
Povestea si questurile din joc sunt ok, nimic special dar nici rele, adica isi fac treaba.
Jocul devine de la un moment dat foarte usor, de aceea de la lvl 25 incolo am setat pe dificultatea maxima, pentru un pic de "challenge"
Am jucat un fel de barbar: cu 2 handed weapons, sneak, archery, light armors si nu a fost plictisitor.
La o rejucare am sa imi fac un magician pur si pana atuncea sper sa mai apara ceva "moduri" pe steamworkshop.
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"
Muad'Dib